Predstavljen novo stari trener Branko Ivanković

Predstavljen novo stari trener Branko Ivanković

U službenim prostorijama javnosti je predstavljen novi trener Dinama – Branko Ivanković. Osim novog trenera pred medije je došao i sportski direktor Zoran Mamić koji je s novim trenerom surađivao kao igrač i trener.

Prije samog početka konferencije za medije Uprava Dinama se zahvalila bivšem treneru Krunoslavu Jurčiću i njegovim pomoćnicima.

“GNK Dinamo želi se zahvaliti gospodinu Krunoslavu Jurčiću i njegovim pomoćnicima na prošlim mjesecima u kojima su vodili naš klub. Dinamo je tijekom tog perioda osvojio naslov prvaka Hrvatske, upisao nekoliko europskih pobjeda i želimo im puno sreće u nastavku karijere.”

– Drago mi je što danas mogu predstaviti Branka Ivankovića kao našeg novog – starog trenera. Izuzetno nam je zadovoljstvo što smo uspjeli dogovoriti suradnju na dvije godine minus ova dva mjeseca koja su iza nas i želimo mu puno sreće. Što se tiče Branka, u prvom mandatu sam surađivao s njim godinu dana kao igrač i potom kao sportski direktor te mislim da je Dinamo tada igrao najbolji nogomet, ali je on odlučio otići. Što se tiče drugog mandata, rezultatski je također bio dobar, ali je došlo do razilaženja u mišljenju oko nekih igrača, konkretno Mandžukića, pa smo se prijateljski razišli. Branko nikada nije rekao ništa loše o Dinamu niti hrvatskom nogometu, to mu služi na čast i uz sve kvalitete koje ima i to su razlozi zašto smo se ponovno odlučili za njega – rekao je na otvaranju sportski direktor pa nastavio o tome kako je “pala odluka” na Branka Ivankovića.

– Ja sam rekao da su kandidati dva stranca i jedan domaći trener, a drago mi je da taj domaći trener sada sjedi pored mene. Pitanje o strancu je jako kompleksno pitanje i puno toga smo posljednjih dana analizirali i zaključili kako je Branko Ivanković najbolje rješenje, a mnogo je razloga. Recimo, velika imena koja bi zadovoljila javnost su prije svega jako skupa, a čak i da odlučimo uložiti, a bili smo spremni, upitna je motivacija tih trenera. Osim toga, njemački treneri s kojima smo pričali jednostavno ne funkcioniraju dobro van Njemačke gdje stvari, jednostavno u državi i svemu oko nogometa, nisu idealno posložene kao u Njemačkoj – kaže Zoran pa nastavlja.

– Razgovarao sam s nekim igračima koje su vodili treneri koji su bili u konkurenciji i došli smo do zaključka da se takav način rada ne uklapa u politiku kluba. Jednostavno treneri koji su skupo plaćeni žele ostvariti rezultat pod svaku cijenu, što je i normalno, a u takvom razmišljanju nema previše mjesta za mlade igrače. Svi znamo da je naša škola sjajna, ali isto tako je jasno da ti 17-godišnji mladići nisu “savršeni” kada dođu na vrata prve momčadi. Ipak, mi ih svjesno “istrpimo” kako bi se ti mladići koji su ponajveći svjetski talenti kao Vrsaljko, Badelj, Kovačić, Jedvaj i brojni drugi razvili u prave igrače jer to je naša realnost. Teško je objasniti treneru koji gleda samo sebe da mi tog mladog igrača želimo razvijati –  zaključio je Zoran Mamić te riječ predao novom treneru Dinama.

– Prije svega bih se želio ispričati svima koji su me jučer zvali, ali nisam se mogao javiti zbog dogovora s klubom i pravila koja vrijede – rekao je na početku naš novi trener pa nastavio: – Ne moram uopće govoriti o emocijama, ljubavi i prijateljstvu s ljudima iz Dinama na koje sam izuzetno ponosan. Moje ambicije se podudaraju s ambicijama kluba i jako sam sretan što sam se vratio u Europu i kući. Imamo sve preduvjete za još bolje rezultate i nadam se kako će ostvariti, da to tako velim, “životno djelo”; i klub i ja osobno kao trener. Ovaj Dinamo je bitno drugačiji nego prije pet godina kada sam bio ovdje. Klub je odlično organiziran i postavljen, svake godine je član europskih natjecanja, momčad je iz dana u dan sve jača i upravo je ta selekcija permanentni zadatak u periodu pred nama. Želimo razviti naviku pobjeđivanja, dobrim igrama razveseliti naše navijače i ostvarivati dobre rezultate – dodao je novi trener Modrih.

Novi stručni stožer

Pomoćni treneri su bivši igrači Dinama Damir Krznar i Igor Cvitanović, kondicijski treneri su Frano Leko i Ivan Štefanić, a trener vratara je također naš bivši vratar Miralem Ibrahimović.

U svojem trećem dolasku na klupu Dinama novi trener smatra kako danas na raspolaganju ima najbolju momčad: – Moj dojmovi s prvog treninga i utakmica koje sam gledao jest da momčad ima puno prostora i potencijala. Usudim se reći da je kvalitetnija nego prijašnje, momčad je jako dobra i veselim se radu, a naravno da postoje realni problemi na kojima ćemo raditi. U svakom slučaju imamo momčad pred kojom je odlična budućnost, a naravno da ćemo se kroz vrijeme pojačavati na mjestima koja ćemo smatrati potrebnima i gdje se ukaže prilika.

Trener Ivanković pred sebe je stavio velike ciljeve: – Želimo prezimiti u Europi, to nije nikakva tajna. Dinamo spada u skupinu velike europske nogometne obitelji, Modri su osam godina zaredom u Europi i cilj nam je ostati ovdje. Prezimljavanje u Europi je svima nama veliki cilj. Skupina? Nije to opravdanje i unatoč tome što je cilj proći dalje moramo naglasiti da je skupina jako neugodna. Ukrajinska liga je jako dobra, Krznar je gledao Černomorec i vratio se s jako visokim mišljenjem, svi se prošle godine sjećamo Ludogoreca koji je i ove sezone lako prošao Partizan i izborio Europu, a o PSV-u ne treba posebno pričati iako nisu na razini svojih “zlatnih dana” od prije 20-tak godina – rekao je trener pa zaključio: – Skupina je neugodna, dobra i jaka, ali ne i skupina koja se ne može proći i u kojoj nećemo tražiti rezultat ili prolaz. Želimo biti među prve dvije momčadi i proći dalje te ćemo napraviti sve za taj uspjeh.

– Moje ambicije se podudaraju s ambicijama kluba i jako sam sretan što sam se vratio u Europu i kući. Ovaj Dinamo je bitno drugačiji nego prije pet godina kada sam bio ovdje. Klub je odlično organiziran i postavljen, svake godine je član europskih natjecanja, momčad je iz dana u dan sve jača i upravo je ta selekcija permanentni zadatak u periodu pred nama – rekao je novi trener Dinama.

Otkrio je trener i što očekuje od igrača: – Svi igrači su u konkurenciji i od njih očekujem da na dnevnoj bazi i na svakom treningu daju sve od sebe, a mi smo tu kako bismo im pomogli ostvariti sve njihove kapacitete.

Utakmica u Južnoj Koreji

Modre nakon reprezentativne stanke čeka derbi na Poljudu pa par dana kasnije početak Europa lige protiv Černomoreca pa je bilo pitanje hoće li Dinamo tražiti od izbornika Štimca da hrvatski reprezentativci, prije svih kapetan Josip Šimunić, budu pošteđeni dalekog puta na prijateljsku utakmicu u Južnu Koreju: – Naravno da nam to nije po volji, ali reprezentacija je iznad svih nas i svi klubovi se moraju staviti u službu reprezentacije. Bit će onako kako izbornik odluči – rekao je sportski direktor.

Prisjetio se trener svojih vremena na klupi Dinama: – Prvi puta sam došao umjesto, danas nažalost pokojnog, Kužea i dobili smo sve utakmice uz impresivan niz, a u međunarodnim natjecanjima smo igrali sjajno. Skoro smo prošli Werder, potom smo senzacionalno izbacili Ajax, pa nesretno izgubili od Hamburga koji je tada bio ponajbolja momčad Bundeslige i od Branna gdje smo dominirali s igračem manje i izgubili. Što se tiče drugog mandata, promijenila se momčad, ali sjećam se da se u Pragu u Ligu Uefa plasirala momčad u kojoj su igrali Kelava, Lovren, Badelj, Ibanez koji su svi redom imali 19 godina. Sammir je imao 20… Bila je to momčad u stvaranju i bilo je teško igrati na istom nivou. Te godine smo bili dobri protiv Šahtara koji je te godine osvojio Ligu Uefa. U skupini smo dobili NEC i skoro prošli dalje. Kažem, nemam razloga biti nezadovoljan napravljenim i kako je sve išlo. I zbog svega navedenog dolazim s puno optimizma, entuzijazma i strasti.

U prijašnja dva mandata trener Ivanković odlično je prihvaćen od publike na Maksimiru: – Prije svega očekujem od navijača da uživaju u dobrom nogometu. Želim da podrže momčad kao što su to radili dosada, posebno ove sezone kada zaista ima lijepi broj gledatelja. Na nama je pružiti im zadovoljstvo i užitak, a momčadi je njihova podrška itekako bitna. Ja sam tu samo da bih u tome pomogao, ali igrači i navijači su najvažniji.

Trener nije htio previše pričati o ispadanju Dinama od Austrije: – Tako je to u nogometu i ne prođe uvijek bolja momčad. Centimetar, sekunda, neka reakcija… Sve te sitnice mogu odlučiti rezultat, čak usmjeriti nečiju karijeru prema gore ili dolje. Lako je nakon dvije utakmice analizirati, a kada se ne dobije onda se sve analize vežu uz taj rezultat. Ne bih previše pričao o tome što je bilo nego bih se okrenuo onome što nas čeka – rekao je novi trener pa zaključio:  Naravno, nije moguće ništa promijeniti preko noći, ali postepeno ću sigurno unositi nekakve promjene i dovesti momčad do razine na kakvoj svi želimo da bude.

Tekst: GNK Dinamo

Foto: ZNA/mc

CATEGORIES
Share This